• GYMNAZISTI NA CESTÁCH

          Turecko pod lupou

          Študenti Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove  sa mohli vďaka projektu Erazmus vybrať do historicky, geograficky a aj politicky zaujímavej krajiny -  do Turecka. Erazmus je vzdelávaci program Európskej únie, prostredníctvom  ktorého majú mladí ľudia, najmä študenti stredných a vysokých škôl, možnosť navštíviť rôzne štáty Európskej únie a spoznať ich kultúru na vlastnej koži.

           Náš výmenný pobyt sa konal v dňoch 17. 9. 2022 až 24. 9. 2022. Začal sa  príchodom na autobusovú stanicu v Prešove v skorých ranných hodinách, odkiaľ sme sa autobusom dopravili na letisko v Budapešti. Po niekoľkých kontrolách sme  sa presunuli letecky  do Istanbulu, kde nás čakal autobus až do našej hlavnej destinácie v Turecku - Çanakkale. Neskoro v noci si nás vyzdvihli naše hosťujúce rodiny, vďaka ktorým sme sa cítili v novej krajine ako doma.

          Nedeľnajší program sme si zostavili spolu s naším partnerom, u ktorého sme bývali. Väčšina však tento deň trávila spolu  prehliadkou mesta a návštevami niekoľkých múzeí. Koniec dňa sme dovŕšili ochutnákou tradičného tureckého kebabu spolu s nápojom ayran. Pondelok sa začínal prehliadkou tureckej školy Çanakkale Science High School, ktorá je zameraná najmä na odborné predmety. Najviac ma v tejto škole zaujalo, že medzi  vyučovacie predmety patrí   výtvarná a hudobná výchova, čo, žiaľ,  na slovenských gymnáziách nemáme. Po obhliadke laboratórií a kultúrnom vystúpení talentovaných študentov sme sa presunuli na obed, kde nás čakali švédske stoly plné tradičných jedál, ktoré pripravili pre nás rodičia študentov zapojených do projektu Erazmus. Vychutnali sme si jedlá ako ,,börek”, čo je lístkové cesto plnené mäsom, syrom alebo špenátom, či ,,lahmacun” alebo taktiež  nazývané ako ,,turecká pizza”, čo je chrumkavé cesto so zmesou mletého jahňacieho mäsa, korenín a zeleniny. Po naplnení našich žalúdkov sme sa navštívili  dedinu Kilitbahir, ktorá je hneď “na skok”  na druhej strane úžiny Dardanely.  Trajektom  sme sa prepravili do európskej časti Turecka za  15 minút. V dedinke sme obdivovali pamiatky a vychutnali si pravú tureckú kávu. 

                 

           

          Druhý deň našej mobility začínal rannou cestou autobusom do antického Assosu, ktoré nás očarilo zo všetkých navštívených miest najviac. Krásne prímorské mesto s dychberúcou antickou architektúrou si vzalo naše srdcia. Potom sme sa vydali k jazeru  Pink Lake,  ktoré je špecifické svojím sfarbením. Práve cez letné horúčavy sa  jazero sfarbuje do červenoružova, čo spôsobujú baktérie tvoriace sa pri vysokých teplotách.

          Ďalší deň sme poznali,  že v Turecku nie sú len krásne pláže pri mori, ale aj zelené lesy. Naša cesta viedla na horu IDA, ktorá je výnimočná mýtmi opradenou históriou antického božstva. 

          Štvrtok bol náš posledný deň mobility. Navštívili sme múzeum bájnej Tróje, kde sa nám naskytla príležitosť kráčať rovnakými miestami ako kedysi Achilles, Hektor či krásna Helena. Ďalej náš program pokračoval na Çanakkale High School, kde sme mali za úlohu zostaviť filter na vodu pomocou surovín, ktoré nám poskytli. Poslednou bodkou našej mobility v Turecku bola slávnostná večera spolu s hudobným programom a tancom. So študentmi z ostatných krajín sme sa rozlúčili, no veríme, že v budúcnisti sa znova uvidíme. 

          Piatok nás čakala dlhá cesta do Istanbulu autobusom. Naše rodiny nás odviezli v skorých hodinách na nástupište, kde sme sa rozlúčili. Po príchode do Istanbulu  nám bol dopriaty zaslúžený oddych, no nie nadlho, keďže nás čakala návšteva historickej Hagie Sofie. Spočiatku sme boli zaskočení dlhým radom ľudí pred Hagiou Sofiou a začali sme si klásť otázku, či to má vôbec zmysel. Avšak naša pani  profesorka nás presvedčila, že  tento rad treba vyčkať a verte, že sme neoľutovali. Pri vstupe do mešity sme museli mať zahalené vlasy a vyzuté topánky.

          Aj keď na začiatku cesty sme mali všelijaké pocity, tento výlet nám dal veľa inšpirácií, nových kamarátov a zážitkov, za ktoré som nesmierne vďačná. Ďakujem našim pedagógom Mgr. Jane Štalmachovej,  PhDr. Alene Čepigovej a Mgr. Stanislave Varjanovej za starostlivosť a skvelú príležitosť spoznať kultúru iného národa.

           

          Text: Alexandra Kvarteková,  4.G  Gymnáziuma Leonarda Stöckela, Bardejov

          Foto: Mgr. Stanislava Varjanová