• Fínsko – škandinávska vzdelávacia veľmoc -  vsadila na rovnosť pred dokonalosťou

      

     Dnešní učitelia nekončia svoje vzdelávanie získaním vysokoškolského diplomu. Vzdelávajú sa neustále a radi, s nadšením prijímajú výzvy a sú otvorení inováciám a novým možnostiam. Tých je v súčasnosti okrem dištančných foriem vzdelávania pomenej, no aj napriek pandemickým opatreniam majú učitelia možnosť vycestovať a nabrať nové skúsenosti, ktoré ich posunú v práci i v osobnom živote. Viacerí učitelia Gymnázia L. Stöckela v Bardejove sú zapojení  do projektu Erazmus+. Krajinu a druh kurzu si mohli si zvoliť  podľa záujmu a aprobácie. Mali  vycestovať už v minulom školskom roku,  ale  mnohé krajiny pre celosvetovú pandémiu Covid-19 svoje tréningové programy presunuli. Jeden z nich  sa predsa podarilo zrealizovať.

     Prvý októbrový týždeň (3. - 9.10.2021) spojil 87 učiteľov zo 16-tich európskych krajín v programe Erazmus+ (English Matters). Vo fínskej metropole v Helsinkách  sa konal týždňový program plný prednášok o jednom z najlepších vzdelávacích systémov na svete - štúdia fínskej kultúry a histórie a  učenia sa v teréne. Učitelia rôznych predmetov si mohli vychutnať spoločné exkurzie v mestách Helsinky a Talin, návštevu historicky významných miest (Porvoo, Suomenlinna) a škôl s praktickým výkladom fínskych kolegov.

     Bolo na čo pozerať! Fínsko je nádherná krajina tisícich jazier. Fascinujúca príroda zaliata jesennými farbami, teplo sálajúce zo sauny v každom dome,  to nie sú jediné zaujímavosti. Fínsky vzdelávací systém je považovaný za jeden z najlepších v celosvetovom meradle. Edukačný systém v sebe spája okrem vzdelávania hlavne výchovu a starostlivosť. Dbá sa na pohodlie žiakov i učiteľov, všetci pôsobia šťastne a spokojne. Majú na to ale vytvorené podmienky. Moderne vybavené školy, obedy zadarmo, pohodlný, funkčný a variabilný nábytok, výchovu k občianstvu a pomoci iným (v triedach je badať rôznorodosť kultúr, dokážu odlišnosti využiť na výchovu k tolerancii). Povinné hodiny hudby pre stredoškolákov, vedieť variť a riadiť domácnosť je prirodzená zručnosť, ktorá pripraví mladých ľudí na skutočný život. Školy sú otvorené všetkým. Žiaci sú zvyknutí na to, že v triede je viac pedagógov, študentov vysokých škôl alebo  rodičov. Hodiny neodpadávajú, po ruke sú vždy suplujúci učitelia, ktorých majú školy zazmluvnených v prípade, že učiteľ absentuje dlhší čas. Každú prestávku trávia fínski žiaci vonku. Zlé počasie ich neodradí, do školy jazdia na bicykloch, elektrických kolobežkách alebo chodia pešo,  pretože si  vyberajú školu v mieste svojho bydliska. Nie je dôvod dochádzať ďalej, neexistujú lepšie a horšie školy, absencia rôznej úrovne kvality škôl odstraňuje súťaženie a školy sa tak môžu plne sústrediť na výchovno-vzdelávací proces.

     Samotnému vzdelávaciemu procesu predchádza ročná príprava 6-ročných detí na samostatné fungovanie v škole. Jeden príklad za všetky drobné – dieťa sa najprv naučí olúpať zemiak, čítať a písať sa môže predsa naučiť neskôr.

     Mnohí si povedia, že Fíni odvádzajú niekoľkonásobne vyššie dane. Prostriedky vynaložené na vzdelávanie sú však považované za najzmysluplnejšie využité financie. Obedy zadarmo, zapožičanie laptopu počas štúdia či všetky študijné materiály v elektronickej podobe sú úplne samozrejmosťou.

     A ako je to s tou rovnosťou, ktorá víťazí na dokonalosťou? Nie je dôležité byť najlepším vo všetkom, každému je umožnené vzdelávať sa do 18-tich rokov a rozvíjať sa svojím osobitým tempom,  napríklad aj vyskladaním si vlastného rozvrhu hodín. Týždeň ubehol veľmi rýchlo. Nezabudnuteľné chvíle ozvláštnené novými priateľstvami, základy novej spolupráce s učiteľmi z rôznych krajín, aj to bola fínska skúsenosť. Ďakujem za príležitosť. Máme sa čím inšpirovať.

      

      

     Mgr. Dana Mikulová

     učiteľka GLS v Bardejov