• Za hviezdami a soľou nad zlato

• V októbri sa žiaci 1. ročníka Gymnázia L. Stöckela vybrali v dvoch skupinách navštíviť tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov. Je to historické mesto, ktoré sa môže pýšiť množstvom kulúrno-historických, prírodných i technických pamiatok. My sme svojou návštevou poctili Hvezdáreň a planetárium, ale aj národnú kultúrnu pamiatku Solivar v Prešove.

Vo hvezdárni sme sa „premiestnili“ do sveta vesmíru. Z náučného filmu sme sa dozvedeli mnoho o stavbe a zložení planét slnečnej sústavy. Potom sme sa presunuli do planetária. Tam sme si užili pohľad na krásnu hviezdnu oblohu. Dozvedeli sme sa čo, je to ekliptika, videli sme súhvezdia na severnej, ale aj južnej pologuli a dozvedeli sme sa mnoho ďalších zaujímavých vecí o hviezdach a planétach slnečnej sústavy. Pozorovali sme aj všetky časti prirodzenej obežnice Zeme –  nášho Mesiaca, jeho štyri štvrte.

Potom sme si dopriali výdatný obed. Po ňom naše kroky smerovali do minulosti. Ocitli sme sa v období, keď kone ťahali gápeľ a z vytiahnutých mechov vytekala soľanka. Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka, patrí medzi významné technické pamiatky na Slovensku. Je to komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky patrí šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky), varňa, sklad soli a  klopačka. Soľanka sa čerpala v koženom mechu s obsahom asi 5 – 7 hl. Solivarský gápeľ (zariadenie na ťažbu soli) bol jedným z najväčších v strednej Európe. Do zásobníkov bola soľanka privádzaná z odkaľovacej nádrže dreveným potrubím od šachty Leopold. Soľanka sa vpúšťala do odparovacej panvy. Kryštalická soľ sa vyhrabávala a prenášala do odkvapových komôr, kde sa soľ ponechala 24 hodín. Drevenými zvodmi sa premiestnila do sušiarní a potom sa prenášala do skladu alebo expedovala. Nakoniec bola prevážaná z varne do skladu po koľajniciach v malých drevených vozíkoch.

Prešovský Solivar bol jedným z najvýznamnejších miest výskytu vzácneho pokladu, soli. Práve soľ pochádzajúca z tohto solivaru sa ocitla na nejednom šľachtickom dvore a na nejednom kráľovskom tanieri. Tu sa naša exkurzia skončila a my sme sa trošku unavení, no šťastní, že sme sa dozvedeli a videli niečo nové, vybrali domov.

Za tento krásny deň ďakujeme našim profesorkám PhDr. Lenke Lukáčovej, Mgr. Gabriele Žákovej a Mgr. Stanislave Mackaničovej a tešíme sa na ďalšie podobné exkurzie.

Denisa Grichová a Alexandra Benková, študentky GLS, 1.A