• Doba bronzová v praktickom vyučovaní  GLS-ákov

    Podklady pánov z dávnej minulosti, hudobné nástroje ľudí, ktorí si melódiami chceli  spríjemniť deň  alebo aj obrovská gotická katedrála sa nám dejepisárom plánovane  vplietli do cesty, keď sme autobusom fičali Slovenskom.

    Vďaka pedagógom PhDr. Anne Šimovej a Mgr. Štefanovi Matiašovi sme mali možnosť spoznať ďalšie historické zátišia Slovenska. Ako prvé sme preskúmali Hanušovce nad Topľou. Šľachtický rod Dežefiovcov tu za sebou zanechal barokový zámok z 18. storočia, ktorý sa nepýšil ako starobylá pozornosť sám – okrem neho sme tu mali možnosť vidieť aj archeologické nálezy a tiež vyskúšať si život ľudí z  doby železnej a ich každodenné aktivity. Niektorí študenti sa odvážili dokonca natiahnuť šíp na tetivu,  našťastie, nezostreľovali jablká z hláv. Iní si vyskúšali vyrábanie šperkov. Nemuseli behať po obchodných domoch a hľadať vo výklade prstene alebo aj náramky priateľstva, tie si vyrobili sami. V historickom archeoparku sme sa mohli trochu pohrať aj s hlinou a vytvoriť nejakú zaujímavú hlinenú nádobu – no nikdy to nie je tak ľahké, ako to vyzerá…Keď sa napríklad začnú odtrhávať kúsky hliny a lietajú po celej miestnosti, tak nevinný hrnček vyzerá ako vražedná zbraň a nie ako brána do kreatívneho sveta. Nechýbala ani hra na ich hudobných nástrojoch, kde sa vyšantili istotne všetci – nástroje priam dýchali životom minulosti.

    Aby sme sa nepresýtili, s malou prestávkou sme sa presunuli do Košíc. Dostali sme sa do malého trezoru, s komplexom 2920 zlatých mincí, troch zlatých medailí a zlatej renesančnej reťaze. Tento Košický zlatý poklad bol objavený v roku 1935 pri kopaní základov budovy finančného riaditeľstva na Hlavnej ulici č.68 v Košiciach a od doby nálezu  je jedným z najväčších zlatých pokladov na svete. Ďalším historickým kútom bol gotický Dóm sv. Alžbety. Tu sa niektorí z nás odhodlali vyšliapať približne 165 schodov na 60 metrov vysokú Žigmundovu vežu a užiť si tak výhľad na Košice z vtáčej perspektívy. Z Košíc  domov nás odprevádzala Ulička remesiel pri Miklošovej väznici, ktorá v nás navodila atmosféru slnečného Talianska. Preto bol pre nás návrat zo „slovenského Talianska“ domov ťažší, ale s kopou nových praktických poznatkov nám pôjdu aj tie teoretické oveľa ľahšie. Veď ešte sa máme čo učiť, všakže?

                                                               Timea Guláková. Gymnázium L. Stockela v Bardejove