Základné informácie
Akreditácia Erasmus predstavuje stabilný prístup k financiám počas siedmich rokov programu. Zjednodušujú prístup k aktivitám v oblasti mobility a umožňujú sústrediť sa na dlhodobé ciele organizácií. Môžete vyskúšať nové druhy aktivít alebo spolupracovať s novými partnerskými organizáciami bez toho, aby ste museli zakaždým vypĺňať novú žiadosť Akreditácia sa získava samostatne pre každú oblasť vzdelávania: školské vzdelávanie, odborné vzdelávanie a príprava, vysokoškolské vzdelávanie a vzdelávanie dospelých. Predchádzajúce skúsenosti s programom Erasmus+ nie sú podmienkou.
Našej škole bola schválená akreditácia vo výberovom procese v rámci programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu na obdobie rokov 2021 – 2027. Pridelenie akreditácie potvrdzuje, že sme vytvorili strategický plán, v ktorom chceme realizovať kvalitné projekty.
Popis projektu
Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe. Jednotlivcom a organizáciám poskytuje príležitosti na štúdium, odbornú prípravu, získavanie skúseností a dobrovoľnícku prácu v zahraničí.
Aj naša škola sa aktívne zapája do tohto programu. Ako prínos možno uviesť zvýšenú schopnosť pracovať na medzinárodnej úrovni, zlepšenie metód učenia a riadenia, prístup k väčšiemu množstvu projektov, lepšiu schopnosť pripravovať, riadiť a monitorovať projekty, ako aj atraktívnejšie portfólio príležitostí pre žiakov a zamestnancov nášho gymnázia.
Naše ciele v projekte:
-
Zvyšovanie environmentálneho povedomia
-
Digitalizácia
-
Spoznávanie a pochopenie iných kultúr a náboženstiev
-
Zlepšenie komunikačných a jazykových zručností
Kam je možné vycestovať?
✓ Členské štáty EÚ
✓ Tretie krajiny pridružené k programu:
• Nórsko
• Island
• Lichtenštajnsko
• Severomacedónska republika
• Srbská republika
• Turecká republika
-
Pre žiakov
Podporné aktivity v rámci programu:
Vzdelávacia mobilita jednotlivcov (KA1)
skupinová mobilita žiakov (2 až 30 dní, minimálne dvaja žiaci v skupine) - skupina žiakov z vysielajúcej školy sa môže učiť spoločne s rovesníkmi v inej krajine. Vysielajúca škola musí navrhnúť vzdelávacie aktivity v spolupráci s partnerskou školu v prijímajúcej krajine. Učitelia alebo iní kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci z vysielajúcej školy musia žiakov sprevádzať počas celej aktivity a viesť ich vzdelávací proces. .
krátkodobá vzdelávacia mobilita žiakov (10 až 29 dní) - žiaci môžu určité obdobie študovať v zahraničí na partnerskej škole alebo absolvovať stáž v inej relevantnej organizácii v zahraničí. Pre každého účastníka sa musí vypracovať individuálny vzdelávací program. V prípade účastníkov s nedostatkom príležitostí sa môže mobilita organizovať s minimálnou dĺžkou dva dni, ak je to opodstatnené.
dlhodobá vzdelávacia mobilita žiakov (30 až 365 dní) - žiaci môžu určité obdobie študovať v zahraničí na partnerskej škole alebo absolvovať stáž v inej relevantnej organizácii v zahraničí. Pre každého účastníka sa musí vypracovať individuálny vzdelávací program. Všetkým účastníkom sa musí zabezpečiť povinné školenie pred odchodom.
Realizované projekty
Projekt: 2020-1-SK01-KA101-077911
Mobilita učiteľov:
-
Malta
-
Fínsko
-
Španielsko
Projekt: 2020-1-TR01-KA229-094249_3 (Growing Green Generations)
Mobilty:
-
Turecko
-
Rumunsko
-
Taliansko
Akreditácia na Erasmus: 2022-1-SK01-KA120-SCH000111812
-
Skupinová mobilita žiakov
-
Dlhodobá mobilita žiakov
-
Kurzy
-
Prizvaný expert
-
Štruktúra mobilného projektu
Mobilitný projekt bude pozostávať z týchto fáz:
-
príprava (vrátane praktických opatrení, výberu účastníkov, uzavretia zmlúv s partnermi a účastníkmi, prípravy účastníkov pred odchodom v oblasti jazykovej, interkultúrnej a vzdelávacej a v súvislosti so stanovenými úlohami),
-
realizácia mobility,
-
nadväzujúce činnosti (vrátane vyhodnotenia činností, potvrdenia a šírenia a využívania výsledkov projektu).
-
Pred vycestovaním
-
Žiakov vyberá koordinátorka Erasmus+ so svojim tímom na základe ich záujmu o mobilitu a na základe ich kompatibility k témam a cieľom, ktoré budú mobilitou napĺňané.
-
Ak sa jedná o krátkodobú, alebo dlhodobú mobilitu, je potrebné vyhľadať, alebo vybrať si partnerskú školu, kde bude prebiehať aktivita. V prípade skupinovej mobility program mobility je v kompetencii zodpovednej osoby.
-
V prípade krátkodobej, alebo dlhodobej mobility je potrebné napísať žiadosť na riaditeľstvo školy, navrhnúť termín a špecifikovať mobilitu a ciele (musia korešpondovať s cieľmi akreditácie). Následne riaditeľka školy rozhodne, či daný žiak sa zúčastní mobility a na aký počet dní.
-
Ak je daný súhlas od riaditeľky školy, nasleduje komunikácia s partnerskou školou a dohodnú sa tak podmienky a program mobility.
-
Škola s účastníkom / účastníkmi podpíše zmluvu o finančnej podpore.
-
Následne je potrebné absolvovať podporné školenie a prípravu aktivít.
-
Zabezpečiť ubytovanie.
-
Zabezpečiť dopravu a to buď letecky - dôležité si uchovať faktúru a boarding pass. V prípade zeleného cestovania – auto, autobus, alebo vlak je potrebné čestné vyhlásenie.
-
Každý účastník mobility je povinný mať uzavreté platné cestovné poistenie počas celého trvania mobility.
-
Počas mobility
-
Absolvovanie mobility - krátkodobej, dlhodobej alebo skupinovej.
-
Vypísať a podpísať Europass mobility v partnerskej škole.
-
Ak sa jedná o krátkodobú alebo dlhodobú mobilitu je potrebné doložiť rozvrh a potvrdenie o návšteve školy.
-
Po návrate z mobility
-
Predložiť Europass mobility, potvrdenie o návšteve školy a rozvrh, ak sa jedná o krátkodobú alebo dlhodobú mobilitu.
-
Napísať záverečnú správu o krátkodobej / dlhodobej, alebo skupinovej mobilite cez Beneficiary module do 30 dní od návratu. Portál EU zašle každému účastníkovi na e-mail link, prostredníctvom ktorého je možné vyplniť správu. Túto správu vytlačí a odovzdá koordinátorovi programu ERASMUS+.
-
Propagácia mobility:
-
príspevok na FB a stránke školy
-
propagácia Erasmus+ (článok v novinách)
-
prezentácia pre žiakov, učiteľov, prípadne pre verejnosť…napr. pri DOD
-
Pre zamestnancov
Typy zamestnaneckých mobilít (typy kľúčových akcií)
Program Erasmus+ umožňuje využívať tento typ kľúčovej akcie:
Kľúčová akcia 1 (KA1) Mobilita jednotlivcov
Typy aktivít na podporu profesijného rastu:
-
Účasť na štruktúrovaných kurzoch alebo školeniach;
-
Výučbové pobyty na partnerských školách;
-
Hospitácie (job shadowing) alebo pozorovanie v škole alebo v inej relevantnej zahraničnej inštitúcii.
-
Hosťujúci odborníci: školy si môžu pozvať zahraničných kolegov alebo odborníkov na pomoc s novými metodami alebo výučbou
-
Prípravné návštevy: za účelom organizácie ďalších mobilít alebo mobilít žiakov s obmedzenými príležitosťami
-
- zatiaľ žiadne údaje