• Bruselský sen

Nový kalendárny rok začal pre hŕstku študentov Gymnázia Leonarda Stöckela cestovateľsky. Vďaka pozvaniu pána europoslanca Vladimíra Bilčíka, Phil., PhD. navštíviť a oboznámiť sa s prácou európskych inštitúcií, osobitne Európskeho parlamentu, navštívili vybraní študenti našej školy ústredie Európskej Únie – Brusel.

V pondelok 27. 1. 2020 sa všetci účastníci zájazdu stretli pri športovej hale, kde sa začala naša cesta. Dlhý čas strávený v autobuse nám spríjemnili prestávky, počas ktorých sme doplnili svoje zásoby, či vystreli si nohy. Nočná časť cesty viedla prevažne územím Nemecka. Ranná zastávka bola v hlavnom meste Luxemburska – v Luxemburgu, kde nastal čas využiť naše znalosti francúzskeho jazyka. Odtiaľ nás čakala ešte asi dvojhodinová cesta do cieľovej destinácie – Bruselu.

Prehliadka tohto mesta sa začala pri monumente, ktorý je známy ako jeden zo symbolov mesta Brusel, a tým je Atómium. Predstavuje základnú bunku kryštalickej mriežky železa zväčšenej 165-miliárdkrát. Odtiaľ sme pokračovali do historického jadra mesta, ktorým je námestie Grand-Place. Osobné voľno v tejto časti mesta trvalo asi dve hodiny. Za ten čas sme prešli mnoho čokoládovní v okolí, no predsa nie všetky. Nadchli nás aj historické budovy na námestí, najmä dominantná gotická radnica z 15. storočia. Vyčerpaní po náročnej ceste sme sa tešili aj na to, kedy sa ubytujeme v hoteli, ktorý nebol veľmi ďaleko. Hlad na seba ale nenechal dlho čakať, a tak sme sa po krátkom oddychu vybrali na večeru do reštaurácie v blízkosti hotela. Po nej sme ešte každý individuálne šli preskúmať okolie v blízkosti ubytovania. No niektorí boli predsa odvážni, chceli preskúmať aj širšie okolie ako napr. budovu Európskej komisie či ambasádu ČR.

Naplnení dojmami z prvého dňa stráveného v Bruseli a plní očakávaní z nasledujúceho dňa sme po príchode späť na hotel pomerne skoro zaspali. Bohaté raňajky nás v ďalšie ráno zobudili do ďalšieho dňa, ktorý začal skúmaním histórie Európskej únie. Navštívili sme Dom európskej histórie a Parlamentárium. Múzeum bolo perfektne organizované. Sprevádzali nás informácie od stvorenia Európy na mýtickej úrovni až po súčasnosť. Expozície sú veľmi zaujímavo riešené a ponúkajú množstvo informácií. Určite stojí za to si prehliadku múzea ešte zopakovať.

Po týchto prehliadkach nás čakal obed v reštaurácii v budove Európskeho parlamentu. Všetci sme sa odfotili pri vlajkách členských štátov Európskej únie, pričom sme boli medzi poslednými, ktorým sa podarilo odfotiť sa s vlajkou už bývalého členského štátu EÚ – Spojeného kráľovstva. Tu už na nás čakali zamestnanci Európskeho parlamentu, ktorí nás priviedli do miestnosti, kde nám pán Bukna prezentoval a bližšie opísal prácu Európskeho parlamentu. Nezaváhal pri žiadnej zo zvedavých otázok študentov či ďalších účastníkov zájazdu.

Nasledovalo naše dlho očakávané stretnutie s europoslancom Vladimírom Bilčíkom, Phil., PhD., ktorý nám pre krátkosť času v rýchlosti porozprával o svojej funkcii v Európskom parlamente. Pána poslanca náhlil čas kvôli začiatku historického plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, kde sa hlasovalo o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, či vystúpi s dohodou alebo bez nej. Bolo pre nás mimoriadnym šťastím, že sme mohli byť pozorovateľmi zasadnutia práve v takomto zásadnom, aj keď nie šťastnom momente, ktorý napovie viac aj o budúcnosti Európskej únie a samotného Spojeného kráľovstva. Bolo zaujímavé pochopiť rozdiely, ktoré sú prezentované v médiách, a opäť sme sa presvedčili o tom, že keď sa človek v 21. storočí nechce stratiť vo víre masmediálnej propagandy, musí sa naučiť kriticky myslieť. Pán europoslanec nám ale venoval aj viac zo svojho času, a to pri spoločnej večeri, ktorá sa konala v reštaurácií LeRoyďEspagne na historickom námestí Grand-Place, ktoré nás aj vo večernom šate opäť ohúrilo. Aj po večeri sme sa pána poslanca pýtali otázky o Európskej únii, ktoré nás zaujímali. Často spomínané boli témy Brexitu. Nechýbali aj otázky týkajúce sa Ukrajiny, či regiónu Európy, ktorému sa pán europoslanec Bilčík špeciálne venuje – Balkánu. Ani sme si neuvedomili, ako tieto dni rýchlo ubehli a až keď sme si druhýkrát vyberali raňajky z pestrého výberu, uvedomili sme si, že už odchádzame späť domov. Keďže sme sa dozvedeli aj mnohých možnostiach uplatnenia v Európskom parlamente, cesta domov z Bruselu nebola smutná. Mnohí naši študenti sa tam možno vrátia opäť.

Neostáva nám iné, len sa ešte raz poďakovať pánovi europoslancovi Vladimírovi Bilčíkovi za pozvanie a možnosť na vlastné oči vidieť, ako funguje Európsky parlament, aká je práca europoslanca dôležitá, ako vieme aj my ovplyvniť vývoj v Európskom parlamente. A dozvedeli sme sa aj čosi o tom, či je pojem „Diktát Bruselu” skutočný, alebo je to len jeden z mnohých ťahov populistov, ktorí dnešnú spoločnosť ohrozujú najviac. A tak, ak nám niekto odteraz povie o tom, ako Brusel (ne)funguje, môžeme odporučiť len návštevu, veď ako sa vraví, raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť.

Ďakujeme pani profesorke Mgr. Jane Leškovej a našej pani riaditeľke Mgr. Alene Gombošovej za sprostredkovanie tohto zážitku. Raz budeme svojim deťom rozprávať, že sme boli pri historickom okamihu, akým bolo dlho odkladané vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ.

Viktória Selmani, Anna Hankovská, študentky GLS, 3.D