- Korešpondenčý seminár z chémie 2024_2025
- Anglická univerziáda 2024_2025
- December 2024
- November 2024
- Október 2024
- September 2024
- Jún 2024
- Máj 2024
- Apríl 2024
- marec 2024
- Február 2024
- Január 2024
- December 2023
- November 2023
- Október 2023
- September 2023
- Erasmus +
- Spolu úspešnejší 2
- Komunitná nadácia Bardejov
- Študentský BLOG
- Národný projekt
Môj splnený americký sen
„Zmena nepríde, ak budeme čakať na niekoho iného alebo ak budeme čakať na nejaký iný čas. My sme tí, na ktorých sme čakali. My sme tá zmena, ktorú hľadáme.“ – Barack Obama
Byť učiteľom je túžba neustále sa vzdelávať, nielen sám, ale učiť sa aj od iných. Ako pedagóg s vyše 20 ročnou praxou v strednom školstve sa vždy veľmi rada učím, často aj od svojich študentov. Vďaka nim rastiem najmä osobnostne. Ak je učiteľ otvorený novým výzvam, je preňho každý jeden školský deň dobrodružstvom. Tak som jednu takúto životnú výzvu prijala a zapojila sa do programu, ktorý stredoškolským pedagógom umožňuje stráviť obohacujúce týždne v Spojených štátoch amerických.
Fulbrightov program poskytuje prostredníctvom medzinárodných vzdelávacích a kultúrnych výmen zanieteným a kvalifikovaným učiteľom jedinečnú príležitosť študovať, prednášať a realizovať výskum alebo projekt v Spojených štátoch amerických. Fulbright Teaching Excellence and Achievement (FTEA) Program je sponzorovaný Ministerstvom zahraničných vecí USA, konkrétne jeho Úradom pre vzdelávacie a kultúrne výmeny.
Pamätám si ten okamih, keď mi neznámy hlas v telefóne oznámil, že sa po úspešnom výberovom konaní budem môcť zúčastniť takmer 7-týždňového pobytu v USA. Hneď na začiatku školského roka som teda plná očakávaní vycestovala „za veľkú mláku“, konkrétne do štátu Wisconsin na University of Wisconsin, Madison. Po týždni orientačných stretnutí a prednášok s organizátormi programu sa začalo ozajstné štúdium zamerané na mediálnu gramotnosť, pedagogiku cudzích jazykov a informačné technológie. Spolu s 22 kolegami z Európy a Ázie sme sa každý deň zúčastňovali prednášok a praktických seminárov vedených skúsenými vysokoškolskými pedagógmi.
Po týždni sa pridali hodiny na stredných školách, kde sme mali možnosť pozorovať vyučovanie, spolupodieľať sa na výuke, diskutovať s americkými učiteľmi a ich študentmi, či aktívne sa zapájať do vyučovacieho procesu v popoludňajších hodinách.
Zážitky z vyučovacích hodín by stáli aj za napísanie knihy, pokúsim sa ich však vtesnať do niekoľkých postrehov.
POKOJNÉ ŠKOLSKÉ PROSTREDIE
Americkí stredoškoláci začínajú vyučovanie o 8:15 a školský deň končí o 15:30. Mnohí študenti pokračujú v popoludňajších aktivitách priamo v priestoroch školy, obrovské športoviská a bohato vybavené učebne im umožňujú venovať sa rozvoju osobnosti po každej stránke. Napriek veľkému počtu študentov (strednú školu v meste Madison - Monona Grow High School – navštevuje takmer 1200 študentov) vládne na chodbách aj v triedach pokojná atmosféra. Štyri 90-minútové vyučovacie bloky umožňujú študentom sústrediť sa na menej náročný školský deň v porovnaní so 7-8 rôznymi vyučovacími hodinami slovenských stredoškolákov. Študenti si sami tvoria rozvrh hodín podľa toho, čomu sa chcú venovať. Všeobecné zameranie stredných škôl umožňuje pripraviť sa napr. na štúdium medicíny, či zvoliť si prácu záhradníka. Školský zvonček je počuť o polovicu menej, čo rovnako prispieva k znižovaniu stresu počas vyučovania. V triedach vládne priateľská atmosféra, uvoľnené správanie učiteľov umožňuje budovať zdravé partnerské vzťahy v demokratickom dialógu. Minimum domácich úloh pozitívne vplýva na psychické zdravie študenta. Veľa práce sa urobí priamo na vyučovaní, študenti sa učia tolerancii a asertivite, v bežnej triede je často vidieť zdravotne znevýhodnených študentov, ktorí pracujú za pomoci asistentov. Je bežnou praxou, že sú v triede aj dvaja učitelia. Vyučovací proces je orientovaný na zvládnutie úlohy, na začiatku hodiny majú študenti jasne vysvetlené pravidlá a očakávania a hoci máte zo začiatku pocit, že si každý robí, čo chce, po čase zistíte, že takto to v podstate funguje. Motivovaní študenti vedia, čo musia zvládnuť, nič im však nebráni zvládnuť to spôsobom, aký im vyhovuje.
KAŽDÝ JE VÍTANÝ
Vo svete priepastných rozdielov je dôležité, aby mali všetci rovnakú šancu. Školy sa snažia budovať bezpečné prostredie, v ktorom sa každý študent cíti prijatý. Podpora je veľmi dôležitá. Učitelia si k žiakom vytvárajú veľmi otvorený a priateľský vzťah, čo rozhodne prispieva k odbúravaniu stresu a k radosti z učenia. Študenti vedia, že učitelia sú v škole pre nich, preto sa im bez zábran zdôveria. V učebniach visia motivujúce citáty, bohato vyzdobené triedy pôsobia útulne.
PRAKTICKÁ ŠKOLA
Aj školy všeobecného zamerania ponúkajú študentom široký záber vzdelávacích možností. Zhruba osem hlavných predmetov je doplnených o predmety ako zborový spev, plávanie, varenie, práca s drevom, dramatická výchova. Úspešné zvládnutie predmetu sa meria dosiahnutým počtom kreditov, k maturite študenti potrebujú 30 kreditov. Predmety zamerané na prípravu na vysokoškolské štúdium (high-achieving college prep , e.g. Advanced Placemet – AP) umožňujú študentom dostať sa na vysnívané univerzity. Obedy podľa vlastného výberu budia dojem nezdravej stravy, čerstvá zelenina, ovocie, či mlieko to však trochu vyvažujú.
KOMUNITA NADOVŠETKO
Pocit spolupatričnosti a komunitné správanie je na amerických stredných školách citeľný. Deti sú už od útleho veku vedené k ohľaduplnosti a rešpektovaniu inakosti. S pribúdajúcim vekom je pre nich teda prirodzené existovať spolu s hendikepovanými študentami, ktorí tak nie sú vyčleňovaní. Odlišnosť sa nepenalizuje, naopak – vyzdvihuje. Rodičia sú veľmi významnou súčasťou vyučovacieho procesu. O dosiahnuté výsledky svojich detí sa živo zaujímajú, raz do mesiaca sa stretávajú s učiteľmi a administratívnymi pracovníkmi školy a spoločne hľadajú riešenia možných problémov. Komunitný život je cítiť na každom kroku. Odborníci z rôznych oblastí sú často prítomní na vyučovaní. Bežne je v triede aj rodič, ak dokáže ponúknuť zaujímavý pohľad na preberanú tému, či prispieť odborne podľa oblasti, ktorej sa venuje.
Okrem vzdelávania bol niekoľkotýždňový pobyt v USA popretkávaný aj mnohými kultúrnymi a športovými zážitkami. Spolu s kolegami sme mali možnosť zažiť atmosféru národného zápasu amerického futbalu, cestovať do Chicaga a Milwaukee, okúsiť atmosféru prezidentských volieb, či dokonca stretnúť sa s prezidentom Barackom Obamom. Mali sme možnosť odviezť sa školským autobusom a ochutnať obedy v školskej jedálni.
Týždne v Spojených štátoch sa pre všetkých zúčastnených stanú nezabudnuteľnými aj kvôli priateľstvám, ktoré určite nezostanú len formálnymi. Dohody o budúcej spolupráci medzi školami už teraz nadobúdajú reálne rozmery. Gymnázium Leonarda Stöckela v Bardejove plánuje cez projekt Erasmus+ zavítať so svojimi študentmi do netradičného maďarského gymnázia v Budapešti, či inšpirovať sa na gymnáziu v srbskom Belehrade, kde vyučujú 13 rôznych jazykov.
Som nesmierne vďačná, že som sa vďaka tomuto inšpiratívnemu programu stala učiteľom, ktorý na zmenu nečaká.
Dnes je 17. november...
Spolu s Komunitnou nadáciou, s ktorou nás spájajú hodnoty a mnohé aktivity, sme si na námestí pripomenuli dôležitý deň v našich dejinách 17.november 1989.
Úryvok z príhovoru študentov ŠP :
“Dnes je 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu. Deň, keď vzdávame úctu tým, ktorí sa nebáli postaviť proti režimu a jeho útlaku, obmedzovaniu práv svojich občanov. Tento deň patrí všetkým, ktorí veria, že sloboda je hodnota, za ktorú sa oplatí bojovať. Patrí aj nám- študentom, ktorí nesú tento odkaz ďalej, aby sme jedného dňa mohli s hrdosťou odovzdať plameň slobody tým, ktorí prídu po nás.
Nezabúdajme, že sloboda nie je dar, ale záväzok. Bojujme za ňu každý deň - vo svojich myšlienkach, slovách i skutkoch. Nech tento deň keď tu stojíme slúži ako pripomienka toho, že sme stále tu, že nám záleží, a že budeme vždy stáť za tým, čo je správne....”
Ďakujem uvedomelým študentom za účasť na podujatí. J.L, D.L.
Demokratické rozhľady
Projekt Školského parlamentu pri Gymnáziu Leonarda Stöckela – Demokratické rozhľady (podporený Komunitnou nadáciou Bardejov v programe Deti a mládež)
Cieľom členov školského parlamentu bolo vytvoriť prostredie v podobe triedy, s hodnotami spojenými práve s demokraciou (vonkajšie paletové sedenie a vnútorná úprava triedy), ktoré by sa využívalo v letnom období, bolo by vhodné na diskusie, prednášky, rôzne aktivity, reflexie, edukáciu ale aj efektívne trávenie voľného času.
„Chceme sa inovatívne vzdelávať, vytvoriť bezpečný priestor, kde budú môcť žiaci otvorene rozprávať o spoločenských témach, ktoré súvisia s hodnotovým nastavením, vnímaním demokracie, právneho štátu či spoločenskými otázkami. Príde nám vhodné využívať na to priestor vonku, no nemáme vhodné sedenie, kde by sa mohli žiaci zísť. Vnútornú triedu by sme upravili tak, aby podnecovala k uvažovaniu, diskusiám a kritickému mysleniu.“
A to sa nám aj podarilo. Priestory triedy poukazujú na dôležité momenty histórie Slovenska ale aj svet. Dejín v podobe impulzov, či už negatívne alebo pozitívne, obe žiakom približujú cestu k demokracii, v ktorej dnes spolu žijeme. Mená osobností, udalostí či heslá zdôrazňujú podstatu demokracie ako takej a odkazujú, že systém, ktorý tu dnes máme sa nezrodil z ničoho. Vďaka finančnému grantu sme dokázali prepojiť vonkajšie a vnútorné prostredie a vytvorili tak jedinečné miesta na vyučovanie, ktoré veríme, že poslúžia ešte generáciám zvedavých a aktívnych študentov aj po nás.
Sloboda, Tolerancia, Porozumenie, Rešpekt a Ľudská dôstojnosť sú hybnou silou otvorenej spoločnosti. Demokracia je zodpovednosť!
Ďakujem mojim šikovným a uvedomelým študentom, koordinátor ŠP J. Lešková, Zuzana Hijová
Stretnutia, ktoré vždy potešia
Na seminári z OBN sme mali milú návštevu, našu bývalú žiačku Karin Kozákovú, ktorá sa prišla podeliť so svojimi dojmami a skúsenosťami zo štúdia v zahraničí. Pridala sa tak k Viktórii Štefanskej, ktorá študuje v Dánsku. Som hrdá na tieto naše šikovné dievčatá, ktoré sa vo svete určite nestratia a robia našej škole dobré meno aj v zahraničí.
Karin - “navštevujem Haagsku univerzitu aplikovaných vied v Holandsku, odbor medzinárodne a európske právo. Moja škola je veľmi prakticky orientovaná, no okrem toho aj veľmi aktívna a povzbudzuje svojich žiakov (z celého sveta, rozmanitosť je tu prítomná na každom kroku) aby sa zapájali do rôznych aktivít. Okrem iného tiež dáva dôraz na dôležitosť mentálneho zdravia a tolerancia je tam hlavným heslom. Odsudzovanie či diskriminácia tam nemajú miesto a študenti sa tak môžu pohybovať a študovať v priestore s veľmi príjemnou atmosférou, kde každý, ak je o to požiadaný, okamžite priskočí na pomoc. Škola využíva samostatnú prácu študentov, diskusie, skupinové aktivity, inovatívne a zážitkové formy vo výučbe. Učiteľ je facilitátor, ktorý je nápomocný, ak je to potrebné. Veľkým prínosom boli pre mňa aktivity, do ktorých som sa mohla zapájať už na gymnáziu ako Modelové parlamenty, písanie projektov, hodiny s p. profesorkou Leškovou, ktorá nás viedla k vyjadrovaniu vlastných názorov, formulovaniu postojov, argumentácii, ale aj široké spektrum vedomostí, ktoré som získala.”
Karin, ďakujem Ti, že si si našla na nás čas, aj keď si bola doma iba pár dní. Prajeme Ti úspešné štúdium. J. L
Športovci medzi nami
Naši študenti nesedia iba doma nad učebnicami, ale popri škole pracujú na sebe aj v iných oblastiach, dosahujú v nich výnimočné úspechy a skvele reprezentujú naše mesto a dokonca krajinu. Patrik Lenart (2.G) je čerstvý 3-násobný majster Slovenska v skoku do diaľky (653 cm), skoku do výšky (179 cm) a štafete (4 x 300 m) v kategórii starších žiakov. Vyslúžil si tak pozvanie do slovenskej reprezentácie. Simona Onuferová (2.G), hoci má ešte len 15 rokov, je zase reprezentantka Slovenska v mas-wrestlingu a v kategórii žien do 70 kg vybojovala 20.októbra na Európskom pohári bronzovú medailu. Blahoželáme a tešíme sa z ich úspechov.
Imatrikulácia - slávnostné prijatie študentov 1. ročníka
Školský parlament spolu s koordinátorom p. profesorkou J. Leškovou, pripravili slávnostné podujatie, ktoré sa nesie v duchu zásad veľkého učiteľa Uhorska, akým bol Leonard Stöckel, po ktorom je pomenovaná aj naša škola.
Pre mladších spolužiakov, ktorí netušili o čo pôjde, pripravili inscenáciu o Leonardovi, niečo z jeho života, o škole kde učil. Pripravili si aj ukážku jeho školských zákonov a trestov, ktoré nasledovali ak sa študenti nesprávali podľa zásad.
Nasledoval krátky kvíz o škole a pár športových aktivít v duchu - škola hrou. Na záver študenti spolu zložili sľub a pod vedením našich speváčok a p. profesora Biroša zaspievali školskú hymnu.
Za odmenu dostali od školy tričká s logom škola a trieda 1.C, ktorá zvíťazila aj žolíka, ktorého môže použiť na preloženie písomky.
Veríme, že študenti boli spokojní, zabavili sa a otužili svoj kolektív.
Ďakujeme všetkým zapojeným.
2
Olympiáda v anglickom jazyku-školské kolo
Po písomnej a ústnej časti OAJ sa dnes uskutočnilo vyhodnotenie všetkých kategórií tejto súťaže a ocenenie víťazov.
Súťaže sa zúčastnilo 57 žiakov ,z ktorých sa na prvých troch priečkach umiestnili títo žiaci....
Kategória 2A-
1. Margaréta Sabolová 2.C
2. Zuzana Matiašová 2.A
3. Matej Podlesný 2.B
Kategória 2B-
1. Ella Olejárová 4.C
2. Kristián Kusava 3.A
3. Patrik Kapec 4.C
Kategória 2C1-
1. Róbert Guľa 2.G
2. Alex Cifra 4.G
3. Lívia Hudáková 4.G
Kategória 2C2-
1. Emil Olejár 3.G
2. Timotej Olejník 5.G
3. Alex Dragúň 1.G
Ďakujeme všetkým súťažiacim za ich účasť, víťazom blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov.
21
Vyhodnotenie školského kola olympiády v nemeckom jazyku
Dnešné ( 03. 12. 2024) vyhodnetenie školského kola olympiády v nemeckom jazyku prebehlo za asistenie pani riaditeľky Mgr. Aleny Gombošovej, MBA. Ďakujeme.
Umiestnenie:
Kat. 2A : 1. miesto – Laura Waldauf ( 2.B)
2. miesto - Róber Guľa ( 2.G)
3. miesto – Lenka Tarnovská ( 2.G)
Kat. 2B : 1. Adela Mária Straková ( 5.G)
2. Martin Krajňák ( 3.B)
3. Jana Varcholová ( 3.B)
Všetkým súťažiacim ďakujeme, výhercom blahoželáme a prvým dvom postupujúcim do okresného kola držíme palce!