• Čo je COVID _19?

        •  

          PREČO COVID-19 NIE JE BANÁLNE OCHORENIE 

          Netreba chytať paniku, netreba sa báť, ale rovnako by sme nemali podliehať naivnému ružovému obrazu o koronavíruse a ochorení Covid-19, ktorý neustále ponúkajú mnohí internetoví hrdinovia. Zhrňme si fakty a potom si povedzme, prečo to napokon spoločne zvládneme:

          - Celosvetovo zomrelo v súvislosti s ochorením Covid-19 už vyše milióna ľudí a to aj napriek prijatým opatreniam v krajinách po celom svete. Toto číslo stále rastie. Podľa WHO budú skutočné počty úmrtí ešte vyššie, ako sú tie zaznamenané oficiálne počty úmrtí (na mnohých miestach sveta sa stále nedostatočne testuje a nie všetci, ktorí zomreli na Covid-19, boli testovaní - mnohí sa tak nedostali do štatistík).

          - Dôvod, prečo sa toľko pozornosti v súčasnosti venuje tomuto vírusu, je ten, že existuje priepastný rozdiel medzi krajinami, ktoré situáciu nezvládnu a medzi tými, ktoré dokážu vírus dostať pod kontrolu. Na niektorých miestach zvládajú boj s koronavírusom výborne (napr. Taiwan), v mnohých iných štátoch je vývoj tragický (USA, Brazília, Peru). V týchto krajinách vysoko stúpla celková úmrtnosť a to najmä vďaka koronavírusu. Robíme všetko pre to, aby Slovensko ostalo v tej prvej skupine krajín, ale potrebujeme v tom vašu pomoc.

          - V štátoch, ktoré sú vírusom postihnuté najviac a situáciu zvládajú najhoršie (napr. USA), bude Covid-19 jedna z najčastejších príčin úmrtí v tomto roku.

          - Nekontrolované šírenie vírusu dokáže rýchlo zahltiť zdravotný systém a spôsobiť tak oveľa väčšie škody. Pri prudkom exponenciálnom raste môže byť veľmi krátka cesta medzi stavom, kedy sa zdá, že nemocnice sú poloprázdne a momentom, kedy budú plné. Na Slovensku máme momentálne hospitalizovaných 215 ľudí s potvrdeným ochorením Covid-19, pred týždňom ich bolo iba 125. Pred dvoma týždňami ich bolo 106. Preto treba pozerať nielen na aktuálny počet chorých, ale najmä na trend a dynamiku ich rastu.

          - Koronavírus je veľmi zákerný v tom, že ho v mnohých prípadoch nie je vidieť. Časť infikovaných ľudí nemá žiadne symptómy, cítia sa zdraví, a preto sa môžu stať prenášačmi ("Ja rúško nepotrebujem, som zdravý"). Nenápadnosť je hlavná zbraň tohto vírusu, vďaka ktorej sa dokáže masívne šíriť.

          - Čím viac je vírus rozšírený, tým viac sú ohrození aj zdravotníci. Na rozdiel od prvej vlny, dnes máme dostatočné zásoby ventilátorov a ochranných pomôcok. Napriek tomu sa však s rastúcim počtom prípadov zvyšuje riziko nákazy aj pre zdravotnícky personál. Preto v mnohých krajinách, v ktorých sa najviac rozšíril koronavírus, platilo, že čím bol vírus viac rozšírený, tým menej bolo zdravotníckeho personálu k dispozícii a to aj pre liečbu pacientov s inými diagnózami.

          - Viaceré štúdie potvrdzujú, že mnoho ľudí má dlhotrvajúce problémy aj po prekonaní ochorenia. Podľa štúdie výskumného tímu z nemocnice v Hradci Králové až 49 percent zo sledovaných 79 pacientov malo aj tri mesiace po vyliečení. 30 percent z nich malo poruchy štruktúry pľúc.

          Prečo to nakoniec zvládneme? Pretože už sme to raz zvládli a dnes máme lepšie a presnejšie informácie o víruse ako počas prvej vlny. Pretože viaceré krajiny aj dnes ukazujú, že sa to dá, že šírenie vírusu je možné kontrolovať a zároveň normálne žiť. Pretože väčšina ľudí sa v reálnom živote nespráva ako hluční hrdinovia na internete. Väčšina z nás je ohľaduplná a záleží nám nielen na sebe, ale aj na svojom okolí, preto nosíme rúška, dodržujeme odstupy a umývame si ruky.

          Ak nás bude ešte viac, o pár týždňov môže počet pribúdajúcich prípadov a hospitalizácii začať klesať a my budeme môcť postupne uvoľňovať opatrenia a prinášať vám viac dobrých správ. 🙏