Novembrové informatické súťaže - iBobor a Zenit v programovaní
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do informatickej súťaže iBobor (https://ibobor.sk). Vo vyhlásenom súťažnom dni a čase sa žiaci prihlásiili do súťažného systému iBobor svojim kódom a vyplnili on-line súťažný test.
6. 11. 2023 v kategórii Kadet súťažilo spolu 24 383 žiakov 8.-9. ročníka ZŠ - z našej školy sa zapojili 4 žiaci 1.G - všetci boli úspešnými riešiteľmi. Najlepší výsledok dosiaho R. Guľa (percentil 96,91).
7. 11. 2023 v kategórii Senior (žiaci 3.- 4. ročníka SŠ) súťažilo spolu 5 407 súťažiacich, z našej školy sa zapojilo 42 žiakov - úspešných riešiteľov bolo 16. Našimi najúspešnejšími riešiteľmi v tejto kategórii boli M. Barančík zo 4.G (percentil 99,22), K. Hnidenková zo 4.G (percentil 98,58) a M. Krumlovský z 5.G (percentil 97,69). Žiaci, ktorí dosiahli v tejto kategórii percentil nad 90 sú zvýhodnení v prijímaní na niektoré VŠ (FIIT STU, FMFI UK...)
9. 11. 2023 v kategórii Junior (žiaci 1. - 2. ročníka SŠ) súťažilo spolu 12 033 súťažiacich, z našej školy sa zapojilo 54 žiakov - úspešných riešiteľov bolo 24. Našimi najúspešnejšími riešiteľmi v tejto kategórii boli P. Kurimský z 3.G (percentil 98,84) a J. Jonov 1.C, M. Krajňák z 2.B a T. Pritoka z 1.A (všetci percentil 98,7)
23. 11. 2023 sa online konalo krajské kolo súťaže Zenit v programovaní (zenit.ksp.sk). Po úspešnom absolvovaní školského kola sa na ňom zúčastnilo 5 žiakov - 1 v kategórii B a štyria v kategórii A. Nezískali sme síce významnejšie umiestnenie a ani priebeh súťaže nebol celkom štandardný kvôli DDoS útoku na súťažný server, ale bola to pre všetkých príležitosť trénovať a zdokonaľovať svoje programátorské schopnosti.
3
Netradičná triednická hodina 3.A a 3.B triedy
Ďakujeme Gymnáziu Leonarda Stӧckela za možnosť predstaviť tretiakom tému „Korupcia v každodennom živote“ prostredníctvom workshopu, kde sme spolu prišli na to, že neférové správanie zažívame aj v bežných situáciách, pričom si to málokedy uvedomujeme. Počas workshopu si študenti vyskúšali modelovú situáciu, v ktorej sa aktívne zapájali a zdieľali s nami svoje argumenty. Workshopu sa 20.11.2023 zúčastnili 3.A a 3.B trieda.
Tento workshop vznikol pod záštitou Nadácie Zastavme korupciu v rámci projektu z programu Protikorupčná akadémia, ktorej sme súčasťou.
Barbora Žáková
Lenka Haniková
Exkurzia do Planetária a Solivaru v Prešove
V dňoch 28.11. a 30.11. 2023 sa prváci Gymnázia Leonarda Stockela vybrali na exkurziu do Prešova. Našu exkurziu sme začali v NKP Solivar Prešov. Mali sme možnosť si vypočuť a pozrieť, ako sa v minulosti soľ vyrábala. Exkurzia sa nám začala v budove ktorá sa volala gápeľ. V roku 1674 bola nad jamou Leopold, hlbokou 155 m, postavená budova gápľa. Mechanizmus bol otáčaný štyrmi pármi koní. Soľanka sa čerpala v koženom mechu s obsahom 5 – 7 hl. Ďalej sme sa presunuli k zásobníkom na uskladnenie soľanky, do četerní. Nachádzalo sa tam 8 drevených nádrží s obsahom 1320 hl. Do zásobníkov bola soľanka privádzaná dreveným potrubím z jamy Leopold. Z najnižšie položenej nádrže sa soľanka presunula do predhrievacej a potom odparovacej panvy. Z tejto panvy sa potom kryštalická soľ vyhrabávala a prenášala do odkvapových komôr, kde sa musela odložiť na nejakých 24 h. Drevenými zvodmi sa na 8 hod premiestnila do sušiarní. Zo sušiarní sa potom soľ po koľajniciach v drevených vozíkoch odložila do skladu.
Ďalšou zastávkou bolo Planetárium a hvezdáreň v Prešove. Prvá časť nášho audiovizuálneho programu sa odohrávala v prednáškovej sieni. Pracovníci hvezdárne nám pustili pútavý dokument o Slnku. Po prednáške sme sa presunuli do projekčnej miestnosti. Videli sme ako vyzerá hviezdna obloha z rovníka, zo severného, či z južného pólu. Taktiež sme videli rôzne súhvezdia, ktoré my zo Slovenska nemáme možnosť vidieť.
Za prípravu a organizáciu exkurzie by sme sa chceli poďakovať PhDr. Lenke Lukáčovej a Mgr. Gabriele Žákovej, taktiež Mgr. Ondrejovi Žinčákovi a Mgr. Petrovi Čegiňovi za pedagogický dozor, ako aj vedeniu školy.
9
Slávnostné odovzdávanie cien za rok 2023
Poďte s nami nahliadnuť do čarovného sveta, v ktorom sa snúbi talent, odkaz 17-teho novembra a akademickosť.
Deň študentov sme si pripomenuli 16. novembra tradičnou Akadémiou spojenou s odovzdávaním Ceny riaditeľky školy.
Na príprave tohtoročnej slávnosti kooperovali riaditeľka školy Mgr. Alena Gombošová, MBA. a bývalá vyučujúca SJL Mgr. Edita Koščová.
Cena riaditeľky školy bola v školskom roku 2023/2024 udelená:
1. Kristíne Briškárovej – žiačke 4.C – za 1. miesto v celoslovenskom kole jazykovo-umeleckej súťaže Jazykový kvet v nemeckom jazyku a za mimoriadne úspechy v recitačných súťažiach na úrovni kraja
2. Kristiáne Sarah Klebanovej – žiačke 4.G – za mimoriadne celoslovenské a medzinárodné úspechy v biologickej olympiáde a v biologických súťažiach
3. RNDr. Vladimírovi Savčinskému – za dlhoročnú pedagogickú a riadiacu prácu na úrovni stredného školstva a aktívnu angažovanosť v rozvoji regionálneho školstva
4. Ing. Nataši Hutňanovej – za dlhoročnú iniciatívnu a úspešnú prácu v modernizácii a informatizácii výchovno-vzdelávacieho procesu
5. Mgr. Marianne Pribilincovej – za dlhoročnú prácu a angažovanosť v oblasti medzinárodnej spolupráce v rámci slovensko-nemecko-poľskej študentskej výmeny
6. Mgr. Agnieszke Skrobackej – učiteľke z poľskej partnerskej školy v Muszyne – za dlhoročnú prácu a angažovanosť v oblasti medzinárodnej spolupráce v rámci slovensko-nemecko-poľskej študentskej výmeny
7. Ing. Jozefovi Jarinovi – za dlhoročnú aktívnu spoluprácu s Gymnáziom Leonarda Stöckela v Bardejove, zameranú na podporu práce s mládežou v oblasti komunitných projektových aktivít.
Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!
28
Čas novembrový, čas olympiádový ….
Čas novembrový, čas olympiádový ….
Tento týždeň sme odštartovali školské kolo olympiády v nemeckom jazyku. V pondelok 27.11. sa popasovali žiaci s jej písomnou časťou a v ďalších dňoch s jej ústnou časťou, do ktorej postúpili prví traja s najvyšším bodovým ohodnotením v písomnej časti.
Súťažilo sa v troch kategóriach: Kat. 1B ( žiaci 1.G triedy), Kat. 2A ( 1 - 2roč.) a Kat. 2B ( 3 – 4 roč.)
Ako to všetko dopadlo a kto nás bude reprezentovať v ďalších kolách si musíme ešte chvíločku počkať!
Nad hladkým priebehom olympiády dohliadali členovia PK nemeckého jazyka. Ďakujeme!
6
Školský parlament opäť v akcii
Zúčastnili sme sa konferencií a nových volieb, počas ktorých sa nám úspešne podarilo získať členstvo.
Odborný seminár pre členov ŠP - základný modul – Zuzana Hijová, D. Lešková
Konferencia Stredoškolský parlament pri PSK v spolupráci s RMPK spojená s voľbou nových členov - boli zvolené naše dievčatá D. Lešková, A. Hnatková. V SP úspešne ukončila členstvo s certifikátom K. Hnidenková, ktorej ďakujeme za reprezentovanie našej školy.
Aliancia stredoškolákov: Z. Hijová, B. Mačej, N. Sabolová, D. Lešková.
Zároveň naši študenti Z. Hijová, A. Hij a D. Lešková nahrali podcast s denníkom N o korupcii a duševnom zdraví.
Srdce na dlani 2023
Aj v tomto roku Prešovské dobrovoľnícke centrum organizuje podujatie Srdce na dlani 2023. Hlavnou myšlienkou ocenenia je aktívne šírenie dobrovoľníctva.
Medzi nominovanými sú aj naša p. profesorka J. Lešková, ktorá už za prácu s mládežou v Školskom parlamente ocenená bola a spolu s ňou je nominovaná aj naša študentka Zuzana Hijová. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční 29.11.2023 v Prešove.
Dobrovoľníctvo na našej škole
Teší nás, že sa myšlienka dobrovoľníctva ujala aj na našej škole.
V rámci Gréckokatolíckej charity sa naše dievčatá rozhodli, že chcú byť nápomocné. Zúčastnili sa potravinovej zbierky. Potraviny a hygienické potreby, ktoré boli vyzbierané, boli následne darované ľuďom v núdzi cez sociálne centrá.
Imatrikulácia prvákov
- 15
JUVENES TRANSLATORES
Dňa 23.11.2023 sa naši GLSáci zapojili do súťaže organizovanej Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre preklad pod názvom Juvenes Translatores 2023. Princíp tejto súťaže je nasledovný: z každej krajiny sa náhodným výberom vyberie istý počet stredných škôl, v závislosti od toho, aké má daná krajina zastúpenie v Europarlamente - za SR bolo vybraných 14 škôl, medzi nimi aj naša. Ďalšou podmienkou bolo, že účastníci súťaže sú narodení v roku 2006. Na GLS sme účastníkov vyberali na školskom kole, kde naši anglickí a nemeckí „translatori“ prekladali skúšobný text a z nich sme vybrali 5 žiakov (čo je stanovený maximálny počet účastníkov z jednej školy), ktorí postúpili do európskeho kola: Johanka Nagyová - 3.G, Branislav Farkaš - 4.G, Arthur Šepitka – 2.C, Alexandra Hanišová - 3.G, Petra Gracová - 3.A. Prví traja žiaci prekladali text zo slovenského jazyka do anglického, Alexandra prekladala z anglického do slovenského a Petra z nemeckého do slovenského.
Každý preklad bude hodnotiť výbor profesionálnych prekladateľov a korektorov z GR pre preklad. Porota, ktorej bude predsedať generálny riaditeľ GR pre preklad, následne vyberie najlepší preklad z každej krajiny EÚ. Výsledky sa však dozvieme až začiatkom februára 2024, kedy bude zverejnený zoznam víťazov.
Uvedená súťaž umožnila našim žiakom spoznať aspoň na krátky čas prácu profesionálneho prekladateľa, pretože schopnosť dobre písať a prekladať v cudzom jazyku alebo z cudzieho jazyka do materinského si vyžaduje jazykové zručnosti na úrovni vzdelaného človeka, a tak je namieste oslavovať mladých nadšencov cudzích jazykov a ich prekladateľský talent.
A čo o súťaži povedali niektorí súťažiaci?
Alexandra: „Z môjho pohľadu je to veľmi dobrá a obohacujúca skúsenosť, určite by som to odporučila vyskúšať všetkým študentom, ktorí majú záujem o jazyky. Pre mňa bol preklad priemerne ťažký, boli tam úplne základné a jednoduché veci, no na druhej strane boli aj veci, do ktorých bolo treba zapojiť kúsok kreativity a fantázie.“
Johanka: „Vďaka tejto súťaži som naozaj zistila, že spraviť dobrý preklad nie je vôbec jednoduché. Milujem však výzvy, a preto som si ju vskutku užila.“
Petra: „Súťaž bola pre mňa celkom náročná. Dalo mi to novú skúsenosť do života a taktiež som sa naučila nové slová.“
1